Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Procedura mediere in cazul unui conflict stins
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Procedura mediere in cazul unui conflict stins

Buna ziua,

va rog sa imi raspundeti- daca se poate- la urmatoarea intrebare: ce se intampla in cazul in care conflictul dintre parti s-a stins inainte ca acestea sa se prezinte la sed. de informare privind avantajele medierii, programata deja? Am o astfel de situatie, practic a disparut obiectul sedintei de informare; totusi, eu as emite cel putin PV de informare pt. solicitant, avand in vedere ca ar putea reaparea conflictul (este vorba despre plata constanta/lunar a unei sume de bani; debitorul a ajuns la zi cu plata, dar este posibil sa acumuleze din nou intarzieri).

multumesc!

DLT, utilizator
Parerea mea este ca va puteti folosi de anexa nr.2 la Ghidul privind informarea, adoptat de Consiliul de mediere în şedinţa din data de 26.01.2013, unde la paragraful cu motivul pentru care nu s-a putut realiza informarea partilor se poate trece inpacarea acestora .