Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despagubiri RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despagubiri RCA

Buna ziua,sora mea a avut un accident de circulatie dosarul este la parchet,dar noi am vorbit cu firma de asigurari pentru a deschide dosar de dauna si ne a zis sa aducem actele necesare dar soferul nu vrea sa ni le dea (copie dupa permis,cartea masinii) ce putem face .politia nu are voie sa ne dea acte din dosar in faza de urmarire
Mai am oalta intrebare daca soferul recunoaste ca este vinovat asiguratorul recupereaza despagubirile de la acesta?soferul nu era baut a avut viteza mare
Va multumesc
In baza pv incheiat de politie (aveti un exemplar) , asiguratorul solicita oficial politiei, un document prin care sa confirme evenimentul si stadiul cercetarilor.
Asiguratorul urmareste recuperarea, numai de la cel (asiguratul) care a provocat cu intentie accidentul/dauna.
Nu exista proces verbal emis de politie, intrucat este deschis dosar cercetare penala pt. vatamare corporala din culpa, insa asiguratorul poate sa ceara informatii despre accident , pentru a se putea contura culpa, ffara a se astepta solutia in instanta a condamnarii celui vinovat.
Cel care v-a accidentat ar trebui sa fie sfatuit de avocatul sau ca varianta cea mai buna pentru el ar fi ca victima sa fie despagubita inainte de finalizarea cercetarilor, dupa plata aceasta isi va retrage plangerea si politia va inchide dosarul, soferul raminand cu carnetul de conducere si fara condamnare, intelegerea ar trebui sa vizeze si obligatia lui sa achite cheltuielile penale. Daca nu era baut, cu permisul suspendat, daca nu savarsea alte infractiuni si s-a produs accidentul , daca vehiculul nu a fost furat, etc.( art.58 din L.136/1995), atunci sumele cu titlu de despagubiri nu se vor recupera.
Acum, va ramine doar posibilitatea ca sa i se explice cond. auto vinovat ca are numai de castigat daca va da actele ( asigurarea o gasiti in baza de date CEDAM sau a asiguratorului, dar buletin, permis , numai de la posesor.
Orice victima implicata in accident are dreptul de a cere si primii fotocopie din dosar, chiar daca se afla la parchet si nu este finalizat!
Formulati o cerere in doua exemplare si depuneti la parchet. Retineti o cerere pentru dumneavoastra stampilat si cu numar de inregistrare!
Exemplu:

Către Parchetul De Pe Linga Tribunalul ( treceti orasul )

Subsemnatul/a ........................................................., domiciliat/ă în ................................
................................................................................................................................................
........................................... posesor CI Seria ..... ,Nr. ....................., eliberat de .................
............................................................................., la data de .................................., CNP ................................................................................., în calitate de..victima al accidentului din data de, numar dosar ( treceti numarul dosarului penal, pe care aflati de la politie )
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................................................................................................................................................
vă rog respectuos a-mi elibera fotocopii pe următoarele documente:

• proces verbal de constatare / anexa 2
• rezoluţie parchet
• asigurarea obligatorie civilă auto ( RCA ) al autovehicolului vinovat de producerea accidentului rutier

În cazul în care nu veţi da curs prezentei solicitări, am rugămintea ca refuzul să fie motivat în scris.