avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Hotarare definitiva si irevocabila plata drepturi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Hotarare definitiva si irevocabila plata drepturi salariale

In ce conditii se pot plati drepturile salariale castigate in instanta cu o hotarare pe care scrie doar definitiva?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:23, 18 Iunie 2013
in litigii de muca hotararile judecatoresti sunt definitive si executorii de la fosn. prin urmare trebuie sa platiti.
In conditiile in care se solicita punerea in executare , daca nu se doreste executarea de bunavoie din partea debitorului obligatiei - angajatorului.
deci poate fi platita in conditiile in care nu este mentiunea:IREVOCABILA prin nerecurare? Curtea de conturi am inteles ca doar cu aceasta mentiune le considera bune de plata
Poate fi pusa in executare, chiar daca nu are mentiunea irevocabila.
dar trebuie sa aiba mentiunea ramasa definitiva prin nerecurare si stampila?

Alte discuții în legătură

Executare hotarare comerciala bubu.g bubu.g Am o sentinta pronuntata de Curtea de Apel sectia contencios administrativ si fiscal, litigiu comercial intre 2 societati comerciale, valoarea litigiului ... (vezi toată discuția)
Mod de aplicare hotarare judecatoreasca gh3gh1 gh3gh1 la societate s-a primit o hotarare judecatoreasca prin care anumiti salariati au castigat in instanta anumite drepturi salariale restante. Hotararea ... (vezi toată discuția)
Acte necesare executare silita perlutza perlutza Buna seara, Am obtinut in litigiu de munca o hotarare definitiva si irevocabila. As vrea sa va intreb cum se procedeaza in continuare ? Se legalizeaza ... (vezi toată discuția)