Forum Discuţii juridice Executare silită Executare hotarare comerciala
Discuție deschisă în Executare silită

Executare hotarare comerciala

Am o sentinta pronuntata de Curtea de Apel sectia contencios administrativ si fiscal, litigiu comercial intre 2 societati comerciale, valoarea litigiului 180.000Ron, sentinta este atacabila cu recurs.
Cum pun in executare aceasta hotarare?.
La Curtea de Apel nu a fost legalizata sentinta pe motiv ca nu este irevocabila, am o copie conforma cu originalul.
Executorul mi-a spus ca nu poate sa o trimita la investit pe motiv ca nu este legalizata.
Sentinta trebuia sa contina cumva mentiunea definitiva si executorie?Cu privire la aceasta ar fi utila o cerere indreptare eroare materiala?
Hotararea se pune in executare din momentul in care ea devine irevocabila. Ea devine irevocabila prin nerecurare, adica prin neexercitarea caii de atac mentionate de instanta, respectiv recurs.
Conform art. 377 alin. 2 C.pr.civ. hotararile date in apel si nerecurate sunt hotarari irevocabile.
Dupa trecerea termenului legal de atac depuneti sentinta pentru a fi legalizata / investita cu formula executorie.
Nu este nici un fel de eroare materiala.

Lucian Huzum, Consilier juridic
~ Conținut șters la cerere ~
[editat citat- folositi butonul raspunde]

Va multumesc pentru raspuns, insa am fost la curte sa legalizez sentinta insa mi s-a raspuns de la Arhiva ca nu o poate legaliza ca nu este irevocabila.
Asa este nu trebuie investita cu formula executorie dar legalizata cum se poate face?

gi-jane2, moderator
~ Conținut șters la cerere ~