avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare hotarare comerciala
Discuție deschisă în Executare silită

Executare hotarare comerciala

Am o sentinta pronuntata de Curtea de Apel sectia contencios administrativ si fiscal, litigiu comercial intre 2 societati comerciale, valoarea litigiului 180.000Ron, sentinta este atacabila cu recurs.
Cum pun in executare aceasta hotarare?.
La Curtea de Apel nu a fost legalizata sentinta pe motiv ca nu este irevocabila, am o copie conforma cu originalul.
Executorul mi-a spus ca nu poate sa o trimita la investit pe motiv ca nu este legalizata.
Sentinta trebuia sa contina cumva mentiunea definitiva si executorie?Cu privire la aceasta ar fi utila o cerere indreptare eroare materiala?
Cel mai recent răspuns: bubu.g , utilizator 14:35, 5 Martie 2012
Hotararea se pune in executare din momentul in care ea devine irevocabila. Ea devine irevocabila prin nerecurare, adica prin neexercitarea caii de atac mentionate de instanta, respectiv recurs.
Conform art. 377 alin. 2 C.pr.civ. hotararile date in apel si nerecurate sunt hotarari irevocabile.
Dupa trecerea termenului legal de atac depuneti sentinta pentru a fi legalizata / investita cu formula executorie.
Nu este nici un fel de eroare materiala.


Ultima modificare: Luni, 5 Martie 2012
Lucian Huzum, Consilier juridic
~ Conținut șters la cerere ~
[editat citat- folositi butonul raspunde]

Va multumesc pentru raspuns, insa am fost la curte sa legalizez sentinta insa mi s-a raspuns de la Arhiva ca nu o poate legaliza ca nu este irevocabila.
Asa este nu trebuie investita cu formula executorie dar legalizata cum se poate face?


Ultima modificare: Luni, 5 Martie 2012
gi-jane2, moderator
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O astfel de sentinta; poate fi investita cu titlul executoriu?? Manole Dumitru Manole Dumitru O sentinta data de prima instanta, cu cale de atac, cu recurs in 15 zile de la comunicare; 1). Poate fi considerata ca fiind o hatarare \"Dfinitiva\" ? ... (vezi toată discuția)
Cand ramane definitiva o hj? Irina S. Irina S. Cand [b]ramane[/b] definitiva o HJ pentru a se putea investi cu formula executorie? (vezi toată discuția)
Legalizare sentinta emilalex emilalex buna ziua, in materie de succesiuni, sentintele trbuie legalizate cu mentiune definitiva si irevocabile sau trebuie investite cu formula executorie? am facut ... (vezi toată discuția)