Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Vreau sa ma cunun religios cu un musulman
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Vreau sa ma cunun religios cu un musulman

as dori si eu sa ma cunun religios an biserica ortodoxa dar preutul nu vrea pentru ca sotul meu este musulman.noi ne antelegem foarte bine avem si o fetita care este botezata.multi spun ca musulmani sunt rai sau cine stie cum dar eu multumesc lui dumnezeu nu am probleme;important este rispectul reciproc.va rog sami spuneti si mie cum sa fac ca sa ne putem cununa;;;;;;;;;;;;;;;;va multumesc
va adresati altui preot care sa inteleaga situatia. se pot oficia astfel de casatorii
Situatia este in regulamentul bisericii ortodoxe. Ca sa oficieze o casatorie religioasa,prietenul dvs care este musulman,va trebui sa se converteasca la ortodoxie.
Sau dvs sa treceti la religia musulmana.

@av.antonela
Este o idee buna ce spuneti,si m-am gandit la asa ceva,insa preotul care oficiaza o cununie religioasa ortodoxa,va cere certificatul de botez sau o adeverinta din care sa rezulte ca sunt de religie ortodoxa. Apoi preotul va oficia casatoria,si va trece datele in registrul bisericii.
Tarzan2012, utilizator