Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Copropietari - mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Copropietari - mostenire

este vorba despre casa parinteasca,a parintilor mei.Tatal meu a murit acum 12 ani,s-a facut succesiunea atunci.acum 3 ANI a murit si fratele meu.Am facut succesiunea si dupa moartea fratelui.acum am ramas copropietari pe imobil mama mea,eu fetita fratelui meu in varsta de 22 ani .vreau sa stiu daca si cumnata mea,sotia fratelui decedat are parte la casa parintilor mei sau numai fetita lor.si daca are parte,cat avem fiecare? pentru ca am inteles ca mama mea ar avea trei sferturi iar eu nepoata mea si probabil si cumnata.DECI MA INTERESEAZA DACA SI CUMNATA MEA ARE PARTE SI CE PARTE NE REVINE LA FIECARE DIN CASA .va multumesc
Dupa decesul tatalui dvs., sotia (mama dvs.) a mostenit 1/4 din masa succesorala, iar copiii (dvs. + fratele dvs.) au mostenit impreuna 3/4 (adica 3/8 pentru dvs si 3/8 pentru frate).
Dupa decesul fratelui dvs., sotia (cumnata dvs.) a mostenit 1/4 din masa succesorala (adica din cota de 3/8 + celelalte bunuri pe care le avea fratele dvs la data decesului), iar fata a mostenit 3/4 din masa succesorala.
Va multumesc frumos.nu inteleg cu 3/4 sau 3/8
va rog daca se poate sa-mi spuneti in procente cat la suta are mama si cat eu
sa inteleg ca cumnata si nepoata mea au cat la suta din casa?
interventie moderator

1. Nu deschideti topicuri cu acelasi subiect .
2. Nu mai scrieti cu majuscule. Poate fi interpretat ca ton agresiv in discutie.

revenind la subiect din intregul imobil mama dvs are 40/64 din apartament adica (5/8), dvs 12/64 (adica 3/16, rezultat din 1/2 din 3/8) cumnata 3/64 (1/4 din 3/8 ) iar nepoata 9/64 (3/4 din 3/8).
ContSters250994, utilizator
Presupunem ca aceasta casa, despre care vorbiti, a fost bun comun al parintilor dvs.
Mama dvs avea deja 50% si a mostenit 1/4 din jumatatea tatalui dvs. adica 12,5%, in total avand 62,5%.
Dvs. si fratele dvs ati mostenit impreuna 3/4 din jumatatea tatalui, adica 37,5%, ceea ce inseamna ca dvs. aveti 18,75% si fratele dvs. tot 18,75%.
Partea fratelui dvs. s-a impartit astfel: sotia (cumnata dvs.) a mostenit 1/4, adica 4,69%, iar fiica 3/4, adica 14,06%.
Sper ca nu m-am incurcat la calcule...
Ana Mocanu, utilizator