Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Refuz succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Refuz succesiune

Buna ziua! Sunt chemata pentru succesiune in care se dezbat niste pamanturi si o casa... Ce se intampla daca refuz succesiunea? Voi fi chemata in judecata care are ca obiect deschiderea procedurii succesorale si partajul succesoral, acolo voi putea cere valoarea pamanturilor ce imi revin mie despagubite in bani? Multumesc!
De ce sa refuzati? Succesiunea se poate dezbate la notar sau in instanta. Costurile in instanta sunt mai mari deoarece la partaj se timbreaza in functie de valoare.
Daca sunteti in termenul de optiune succesorala faceti declaratia de acceptare a sucesiunii.
Multumesc pentru raspuns! As mai avea o intrebare va rog, daca primesc citatie acasa si nu ma prezint ce se intampla? Voi fi data in judecata sau se poate dezbate succesiunea fara mine si eu sa imi pierd partea?
Daca primiti citatie de la notar si nu va prezentati si nu ati facut declaratie de acceptare a succesiunii sunteti prezumat renuntator si nu mai veti mosteni. daca nu va prezentati si ati dat declaratia de acceptare notarul va suspenda dosarul si succesibilii se vor adresa instantei de judecata.
Multumesc inca o data foarte mult! Vreau sa fac aceasta declaratie de acceptare cum sa procedez cand ma voi prezenta la notar si care ar fi consecintele?
Puteti face acetate declaratie numai daca sunteti in termenul de optiune succesorala, adica nu a trecut un an de la deces. Va prezentati la orice notar cu cartea de identitate, certificatul de deces si actul de stare civila din care reiese gradul de rudenie cu defunctul. Aceasta declaratie se inregistreaza pe cheltuiala dvs intr un registru national astfel ca la dezbaterea succesiunii notarul competent va fi obligat prin lege sa consulte acel registru si sa va citeze .