Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum sa fac sa se aplice sentinta pentru a primi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum sa fac sa se aplice sentinta pentru a primi drepturile banesti?

Buna ziua ,am avut un proces in care sotul ,care este cetatean strain , cerea drepturile banesti dupa ce acesta a fost concediat de la servici in mod abuziv si fara stirea lui. Exista hotararea judecatoreasca si vreau sa stiu cum pot sa imi recuperez banii de la angajator .Pentru ca de cand sa dat sentinta angajatorul nu a dat nici un semn de viata si nici nu am primit nici un ban ,Cum fac sa se aplice sentinta in cel mai scurt timp,mentionez de la data primirii sentintei au trecut deja 50 de zile .
Pentru punerea in executare a hotararii apelati la un executor judecatoresc. Puteti incerca in prealabil si o notificare prin care sa aduceti la cunostinta angajatorului ca are posibilitatea sa execute de buna-voie hotararea judecatoreasca.
De unde sa contactez un executor judecatoresc?Si cum as putea sa fac sentinta sa fie definitiva si irevocabila ?Cat costa taxa ?
Irevocabila hotararea devine prin respingerea recursului , prin nerecurare etc.
Impotriva acelei hotarari s-a formulat recurs?
Nu sa facut recurs la acest proces si am intales ca perioada de recurs sa terminat pentru ca de la data in care sa dat decizia 29.04 .2013 sunt deja 30 de zile in care se mai putea face recurs .
Despre ce proces este vorba?