Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbarea custodiei de la tata la mama
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbarea custodiei de la tata la mama

buna seara.baiatul care acum are 15 ani este incredintat spre crestere si educare tatalui de6ani.are hotarare definitiva si irevocabila.acum,tatal este in imposibilitatea de a sta cu baiatul fiind plecat in germania sa munceasca.nu are conditii acolo sa-l tina pe baiat.intrebarea este:ii poate ceda custodia mamei?precizez ca si ea este plecata in grecia de 10 ani,dar are o situatie stabila.ce se poate face in acest caz?va multumesc
Foarte simplu, cereti prin instanta autoritate parinteasca comuna, iar domiciliul copilului si-l alege singur, fiindca acesta va fi audiat in instanta.
Totusi, situatia e ciudata, bietul adolescent, la varsta critica, sa se trezeasca fara dragostea parinteasca...
Bunici are acest copil sau o matusa, un unchi care doreste sa se ocupe de el?
In cazuri extreme, domiciliul minorului se poate stabili la rude, problema va fi cu libera circulatie a minorului-procuri peste procuri pentru ping-pong intre grecia si Germania, cu baiatul pe post de minge :((
este o situatie critica.a stat la bunicii paterni2ani,dar varsta adolescentei este critica.tocmai de aceea ii trebuie alaturi o persoana mai respomsabila.nici tatal nu vroia sa se ajunga aici,dar situatia din romania este cum este.decat sa ajunca pe cai gresite....
Daca mama vrea, nu e nici o problema, calea e instanta.
Totusi, trebuie sa va ganditi ca acest copil este in plina perioada de formare; cunoaste limba greaca? Ce va face cu scoala? Ce relatie are cu mama lui? Dupa 10 ani de despartire, mai exista acel atasamenta mama-fiu?
Sunt prea multe intrebari...
Si copilul ce vrea ?
copilul a ajuns in situatia in care incearca sa -i manupuleze pe toti.