avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita apartament pentru pensie alimentara, ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita apartament pentru pensie alimentara, cheltuieli de judecata si cu executorul - se poate evita?

in urma divortului trebuie sa platesc pensie alimentara retroactiv cheltuieli de judecata si cu executorul de 16000 ron
am primit titlu de executare si pe apartamentul proprietate pesroanala
daca depun o suma de 7000 ron se va mai putea executa silit apartamentul avand in vedere ca datoria nu va depasi atunci 10000 ron cat cere legea pentru a se urmarii si bunurile imobile...
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 10:33, 19 Iunie 2013
Teoretic nu s-ar mai putea executa. practic s-ar putea face si plangere penala pentru abandon de familie.
executarea silita impotriva dvs s-a inceput la momentul cand creanta era de 16000 lei .
astfel executorul a notat inceperea urmariri imobiliare la CF ?
da executarea s-a inceput si imobilul s-a urmarit la CF
dar daca creanta esta mai mica de 10.000 ron conf art din c pr civ nu se poate executa imobilul
Ultima modificare: Miercuri, 19 Iunie 2013
ContSters293212, utilizator
Cand s-a inceput executarea? inainte sau dupa data de 15.02.2013?
executarea s-a inceput in 05.06.2013
exista doar somatie pentru executare

Alte discuții în legătură

Executare silita pentru intarziere la plata rate banca martamir martamir 1.Daca s-a infiintat poprirea la angajator si angajatorul, ca tert poprit, vireaza lunar 1/3 din salariul meu catre executor poate fi luata masura urmariri ... (vezi toată discuția)
E procedura inscrierii somatiei in cartea funciara obligatorie la executare imobiliara? catinf catinf Buna ziua, Debitorul isi instraineaza imobilul (cu act v-c cu clauza intretinere) cu 4 zile inainte de primirea somatiei de plata de la executori. Noii ... (vezi toată discuția)
Executare silita imobil in litigiu DRaul DRaul Buna ziua, Va rog sa-mi raspundeti motivat, in masura posibilitatilor urmatoarei situatii: Daca reclamantul pierde intr-un proces, iar paratul isi cere ... (vezi toată discuția)