avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Mai beneficiez de CCC pentru al patrulea copil?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Mai beneficiez de CCC pentru al patrulea copil?

am 3 copii si sunt insarcinata cu cel de-al 4-lea.
Sunt angajata si doresc sa aflu care este perioada dupa care am dreptul la concediu de maternitate . Exista un nr.limita de zile lucrate dupa care as avea acest drept ?






Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:04, 19 Iunie 2013
12 luni lucrate anterior nasterii copilului.
Multumesc frumos pt.raspuns.
Dar mai am o nelamurire.
Daca totul va fi bine,copilul pe care il port in pantece se va naste in luna decembrie.2013
Eu sunt angajata din 9 april.2013.
Pana in 8 april. am beneficiat de indemnizatie de crestere a celui de-al treilea copil.
Cand as avea dreptul la concediu de maternitate si care ar fi baza de calcul in acest caz ?
Ultima modificare: Miercuri, 19 Iunie 2013
IUSTINMOT, utilizator
1. Dvs. confundati concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) cu concediul crestere copil (CCC).

2. Veti putea beneficia de CCC si indemnizatia aferenta si pentru al patrulea copil (si chiar si pentru urmatorii).

3. In cele 12 luni premergatoare nasterii (inclusiv luna nasterii) sunt eligibile si lunile in care ati fost in CCC, concedii medicale, concediu de maternitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am vreo sansa sa beneficiez de concediu prenatal ? diana192 diana192 buna ziua,am lucrat cu carte de munca din 01. 01 .2013 pana in 10.07.2013.iar dupa aceea am fost in concediu fara plata pana in data de 02.10.2013.din data de ... (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate, crestere a copilului NAndreeaM NAndreeaM Buna ziua! Sunt profesor titular din 2009, dar momentan in concediu fara plata pana la 31august 2013 . Sunt insarcinata in 2 luni si as vrea sa stiu daca am ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie NicoletaLeta NicoletaLeta Buna ziua. Indraznesc sa va cer o lamurire cu privire la urmatoare problema. Sunt insarcintata in 8 saptamani, iar data problabila nasterii este aprilie. In ... (vezi toată discuția)