Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Mai beneficiez de CCC pentru al patrulea copil?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Mai beneficiez de CCC pentru al patrulea copil?

am 3 copii si sunt insarcinata cu cel de-al 4-lea.
Sunt angajata si doresc sa aflu care este perioada dupa care am dreptul la concediu de maternitate . Exista un nr.limita de zile lucrate dupa care as avea acest drept ?

12 luni lucrate anterior nasterii copilului.
Multumesc frumos pt.raspuns.
Dar mai am o nelamurire.
Daca totul va fi bine,copilul pe care il port in pantece se va naste in luna decembrie.2013
Eu sunt angajata din 9 april.2013.
Pana in 8 april. am beneficiat de indemnizatie de crestere a celui de-al treilea copil.
Cand as avea dreptul la concediu de maternitate si care ar fi baza de calcul in acest caz ?
IUSTINMOT, utilizator
1. Dvs. confundati concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) cu concediul crestere copil (CCC).

2. Veti putea beneficia de CCC si indemnizatia aferenta si pentru al patrulea copil (si chiar si pentru urmatorii).

3. In cele 12 luni premergatoare nasterii (inclusiv luna nasterii) sunt eligibile si lunile in care ati fost in CCC, concedii medicale, concediu de maternitate.