Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Inregistrare livrare catre Franta de II neplatitoare ...
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Inregistrare livrare catre Franta de II neplatitoare de TVA

sunt I.I neplatitor tva la norma de venit- produc mobila.Recent am avut o comanda de la un client(doctor- deci neplatitor tva) pt franta. Nu am experienta livrarilor intracomunitare.Am facturat lucrarea in lei mi-a trimis banii in euro prin banca.Acum, am tot citit in legatura cu aces fel de tranzactii.. si am niste nelamuriri:
1.este in regula livrarea mea tinand cont ca sunt neplatitor tva, si deci nu sunt inregistrat in ROI?
2. cum trec suma in jurnalul de vanzari tinand cont ca mi-a trimis in euro ?
multumesc!
Nu sunt expert, dar din propria experienta pot sa va comunic urmatoarele:
Emiteti o factura in care se arata suma in EUR si echivalentul in RONI.
Trebuia sa va fi inregistrat in ROI pina la aceste tranzactii. Inregistrarea in ROI nu presupune si aplicarea la inregisre in scopuri de TVA, deci veti continua sa fiti neplatiro de TVA pina la pragul stabilit conform legislatiei