Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Sfaturi - cine a mai participat la negociere?
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Sfaturi - cine a mai participat la negociere?

Am nevoie de un sfat in legatura cu procedura de negociere.

O sa am una in curand. Suntem conformi pe calificare, am trecut si de testele produsului, vom fi invitati la negociere.

E prima procedura de acest fel si nu stiu la ce sa ma astept. A mai participat cineva la asa ceva?

Criteriul de atribuire: pretul cel mai scazut.

Cred ca cel mai important este daca sunteti singurul candidat care a fost selectat pentru negociere sau mai sunt si altii.

Daca sunteti singur, puteti sa va mentineti oferta in toate aspectele.

Daca mai sunt si alti candidati, se va purta cate o negociere cu fiecare si celui care va avea cea mai buna propunere tehnica i se va atribui contractul.

Incercati sa intrati ultimul in sedinta de negociere.
Multumesc

Deci negocierea se poarta pe oferta tehnica chiar daca criteriul de atribuire este pretul cel mai scazut?

Suntem inca la faza de verificare a calificarii, suntem 4 candidati. Daca trec toti de calificare, vom fi 4.
Se pot negocia aspectele tehnice si financiare ale ofertei, insa va fi atribuit contractul candidatului cu cel mai scazut pret.
In mod normal in FD se prevede negocierea pe ambele parti ale ofertei. Evident ca daca AC mai lasa la partea tehnica(in limita conditiilor din CS) , puteti sa mai lasati si dvs. la pret. Trebuie sa speculati orice scapare de reglementare din CS, incat sa puteti sa lasati la pret.
Ex. imaginar la furnizare -daca nu a prevazut pana unde se face transportul, lasati rezonabil la pret, dar sa si le ridice de la depozitul dvs.
Contractul se atribuie din pacate celui cu pretul cel mai mic, nu cu cea mai buna parte tehnica.
vlad nicolae, moderator
Ok, multumesc pentru raspunsuri