Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Impozit la un pensionar cu handicap (cu certificat de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Impozit la un pensionar cu handicap (cu certificat de handicapat)

UN pensionar care are pensie si ulterior a devenit handicapat ( cu certificat de handicap) este scutit de plata impozitului si CAS-ului din pensia de batranete?Care este baza legala? Multumesc.
Pensionarii nu platesc CAS(pensii).
Pensionarii platesc CASS(sanatate).

Legea 571/2003

ART. 296^3 Contribuabilii sistemelor de asigurări sociale

Contribuabilii sistemelor de asigurări sociale sunt, după caz:

d) pensionarii cu venituri din pensii care depăşesc 740 lei;

Legea 448/2006

Art. 26
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de urmatoarele facilitati fiscale:
a) scutire de impozit pe veniturile din salarii si indemnizatii de natura salariala;
b) scutire de la plata impozitului pe cladire si teren;
c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si mototriciclurilor, adaptate handicapului;
d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizatiei de functionare pentru activitati economice si viza anuala a acestora;
e) scutire de la plata taxei hoteliere.