avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Impozit la un pensionar cu handicap (cu certificat de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Impozit la un pensionar cu handicap (cu certificat de handicapat)

UN pensionar care are pensie si ulterior a devenit handicapat ( cu certificat de handicap) este scutit de plata impozitului si CAS-ului din pensia de batranete?Care este baza legala? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:24, 20 Iunie 2013
Pensionarii nu platesc CAS(pensii).
Pensionarii platesc CASS(sanatate).

Legea 571/2003

ART. 296^3 Contribuabilii sistemelor de asigurări sociale

Contribuabilii sistemelor de asigurări sociale sunt, după caz:

d) pensionarii cu venituri din pensii care depăşesc 740 lei;


Legea 448/2006



Art. 26
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de urmatoarele facilitati fiscale:
a) scutire de impozit pe veniturile din salarii si indemnizatii de natura salariala;
b) scutire de la plata impozitului pe cladire si teren;
c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si mototriciclurilor, adaptate handicapului;
d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizatiei de functionare pentru activitati economice si viza anuala a acestora;
e) scutire de la plata taxei hoteliere.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retinere cass la pensie polonezu polonezu la o pensie de invaliditate de 838 ron si certificat incadrare handicap accentuat valabil se retine CASS? (vezi toată discuția)
Pensionar gradul 2 accentuat stanciulaurentiu91 stanciulaurentiu91 as dori sa stiu daca eu cu gradul 2 accentuat,sunt infirm nu am un picior din accident circulatie nu din vina mea as dori sa stiu daca de la 1 februarie 2015 ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit teren si cladire chivudana chivudana Tatal meu are certificat de handicap gradul 1 grav. Si pensionat cu pensie de munca. As dori sa stiu daca este scutit de impozit pe terenul si cladirea casei ... (vezi toată discuția)