avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Retinere CASS la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Retinere CASS la pensie

la o pensie de invaliditate de 838 ron si certificat incadrare handicap accentuat valabil se retine CASS?


Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 19:10, 17 Ianuarie 2014
CASS se retine, scutire exista doar la impozit si taxe.

Legea nr.448/2006:
Art. 26
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de urmatoarele facilitati fiscale:
a) scutire de impozit pe veniturile din salarii si indemnizatii de natura salariala;
b) scutire de la plata impozitului pe cladire si teren;
c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si mototriciclurilor, adaptate handicapului;
d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizatiei de functionare pentru activitati economice si viza anuala a acestora;
e) scutire de la plata taxei hoteliere.


Codul fiscal:
ART. 296^9 Baza de calcul al contribuţiilor sociale datorate de persoanele prevăzute la art. 296^3 lit. d) şi de cele care primesc indemnizații pentru incapacitate temporară de muncă ca urmare a unui accident de muncă sau a unei boli profesionale
(1) Pentru persoanele cu venituri din pensii care depășesc 740 lei, prevăzute la art. 296^3 lit. d), baza lunară de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate datorate bugetului Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate o reprezintă numai partea de venit care depăşeşte nivelul de 740 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit la un pensionar cu handicap (cu certificat de handicapat) paiudaniela paiudaniela UN pensionar care are pensie si ulterior a devenit handicapat ( cu certificat de handicap) este scutit de plata impozitului si CAS-ului din pensia de ... (vezi toată discuția)
Pensionar gradul 2 accentuat stanciulaurentiu91 stanciulaurentiu91 as dori sa stiu daca eu cu gradul 2 accentuat,sunt infirm nu am un picior din accident circulatie nu din vina mea as dori sa stiu daca de la 1 februarie 2015 ... (vezi toată discuția)
Infiintare firma sau asoc.familiala mihailaion mihailaion Ce facilitati legale are o persoana cu grad handicap 1 grav, la infiintarea unei firme sau AF si dupa aceea in timpul functionarii? (vezi toată discuția)