Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Dupã câte zile intrã în vigoare un ordin de ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Dupã câte zile intrã în vigoare un ordin de ministru?

Dupa cate zile intra in vigoare un ordin de ministru in situatia in care in cuprinsul ordinului respectiv nu se precizeaza o data anume ?

Va multumesc anticipat !
Actul normativ în discuţie intră în vigoare la data publicării lui în Monitorul Oficial.
perioada de 3 zile este valabila doar pentru legi _
Presupun că aţi dorit să întrebaţi asta. Perioada de trei zile este valabilă pentru legi şi pentru ordonanţele emise de Guvern în baza unei legi speciale de abilitare. Vedeţi, în acest sens, art. 12 din Legea nr. 24/2000 privind normele de tehnică legislativă pentru elaborarea
actelor normative, precum şi art. 78 din Constituţia României.
Art. 12
Intrarea în vigoare a actelor normative
(1) Legile şi ordonanţele emise de Guvern în baza unei legi speciale de abilitare intră în vigoare la 3 zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, sau la o dată ulterioară prevăzută în textul lor. Termenul de 3 zile se calculează pe zile calendaristice, începând cu data publicării în Monitorul Oficial al României, şi expiră la ora 24,00 a celei de-a treia zi de la publicare.
(2) Ordonanţele de urgenţă ale Guvernului intră în vigoare la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, sub condiţia depunerii lor prealabile la Camera competentă să fie sesizată, dacă în cuprinsul lor nu este prevăzută o dată ulterioară.
(3) Actele normative prevăzute la art. 11 alin. (1), cu excepţia legilor şi a ordonanţelor, intră în vigoare la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, dacă în cuprinsul lor nu este prevăzută o dată ulterioară. Atunci când nu se impune ca intrarea în vigoare să se producă la data publicării, în cuprinsul acestor acte normative trebuie să se prevadă că ele intră în vigoare la o dată ulterioară stabilită prin text.

Art. 11
Publicarea actelor normative
(1) În vederea intrării lor în vigoare, legile şi celelalte acte normative adoptate de Parlament, hotărârile şi ordonanţele Guvernului, deciziile primului-ministru, actele normative ale autorităţilor administrative autonome, precum şi ordinele, instrucţiunile şi alte acte normative emise de conducătorii organelor administraţiei publice centrale de specialitate se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
...........................................................
Buna ziua,

stiti sa fie suficient ca un ordin de ministru, pe fonduri nerambusabile sa fie fie in vigoare daca este publicat pe website-ul ministerului?
A se vedea Ordin 6957/2017 care spune ca intra in vigoare daca se publica pe website-ul ministerului.

Multumesc.
Un Ordin nu intra in vigoare la data publicat pe website-ul ministerului.

Legea 24/2000
art.11
(1) În vederea intrării lor în vigoare, legile şi celelalte acte normative adoptate de Parlament, hotărârile şi ordonanţele Guvernului, deciziile primului-ministru, actele normative ale autorităţilor administrative autonome, precum şi ordinele, instrucţiunile şi alte acte normative emise de conducătorii organelor administraţiei publice centrale de specialitate se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
.......

art.12
.....
(3) Actele normative prevăzute la art. 11 alin. (1), cu excepţia legilor şi a ordonanţelor, intră în vigoare la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, dacă în cuprinsul lor nu este prevăzută o dată ulterioară. Atunci când nu se impune ca intrarea în vigoare să se producă la data publicării, în cuprinsul acestor acte normative trebuie să se prevadă că ele intră în vigoare la o dată ulterioară stabilită prin text.