Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... arest la domiciliu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

arest la domiciliu

Mai exista arest la domiciliu?
Cei ce comit infractiuni gen crime si talharii ajung in aceleasi inchisori ca si cei ce comit infractiuni gen inselaciuni cu file CEC?
Dintr-o pedeapsa de 3 ani cati ani se ispasesc de obicei?

Am si eu framantarile mele. :) poate ma ajutati cu raspunsuri.

Multumesc
În reglementarea actuală, nu există noţiunea de "arest la domiciliu", aceasta apare ca o noutate absolută doar în proiectul Noului Cod de procedură penală.
Arestul la domiciliu prevede ca inculpatul sa stea in propria lui casa pe o perioada stabilita de judecator. Orice pas facut in afara locuintei reprezinta o incalcare a masurii si se pedepseste. Inculpatii vor fi monitorizati prin GPS.
Arestul la domiciliu este un compromis intre interdictia de a parasi localitatea si cea de arest preventiv efectiv. Cei arestati la domiciliu pot sa-si desfasoare activitatile zilnice obisnuite, cum ar fi navigarea pe internet, cititul unei carti sau privitul la televizor, insa nu pot face niciun pas in afara locuintei. ;)
Oricum e mai ieftin decat sa se cheltuiasca sume cu intretinerea unui detinut.

De cand se preconizeaza ca va intra in vigoare Noul Cod? Se va putea efectua si detentia in acest fel?
Nafets a scris:

Mai exista arest la domiciliu?
Cei ce comit infractiuni gen crime si talharii ajung in aceleasi inchisori ca si cei ce comit infractiuni gen inselaciuni cu file CEC?
Dintr-o pedeapsa de 3 ani cati ani se ispasesc de obicei?

Am si eu framantarile mele. :) poate ma ajutati cu raspunsuri.

Multumesc

Cam ajung in aceleasi inchisori.
Daca ati avea angajat avocat framantarile ar fi mai putine.
Poate ca nu veti ispasi in inchisoare 3 ani.Exista si pedepse cu suspendare.

avocat Claudiu Lascoschi