Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Numar zile CO - CIM partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Numar zile CO - CIM partial

Buna ziua,
Vom angaja o persoana cu 4h/zi. intrebarea mea este : la cate zile de concediu de odihna va avea dreptul pe an? Tin sa mentionez ca salariatii incadrati cu 8h beneficiaza de 25 zile de CO/an
Durata minima a CO trebuie sa fie de 20 de zile lucratoare.

Potrivit art.106 alin.1 C.mun., salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

Asadar, rezulta ca timpul partial al contractului de munca nu influenteaza durata concediului de odihna.
CO se raporteaza la contracte cu timp partial, ce se refera la zilele de lucru.nu la orele de lucru pe zi. Daca lucreaza 5 zile pe saptamana, o ora sau 8 pe zi, au acelasi nr. de zile de co, asa cum a spus freeelis, minim 20 zile co pe an (conform Codului muncii)

Daca angajatul lucreaza 3 zile pe saptamana, 8 ore pe zi, atunci se face calculul concediului de odihna raportat la zilele de lucru efectuate. In acest caz angajatul are dreptul la doar 11 zile de co pe an.