avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Licitatie publica sau negociere directa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Licitatie publica sau negociere directa

Buna ziua,

In cazul cazul in care o firma se afla in faliment, lichidatorul stabileste valorificarea bunurilor firmei prin licitatie publica sau negociere directa !
Care este diferenta intre cele doua?

Ultima modificare: Joi, 20 Iunie 2013
vd_mc, utilizator
Cel mai recent răspuns: Bojan I.M. , Mediator 06:15, 21 Iunie 2013
Pentru licitatie se face publicitate si bunul va fi vandut celui care ofera pretul cel mai mare. La negocierea directa bunul este vandut direct primului cumparator care ofera un pret acceptabil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modalitati de vanzare vasioanaro vasioanaro Care sunt modalitatile de vinzarea a bunurilor de catrea lichidator? (vezi toată discuția)
Firma in faliment alexandrapetrescu alexandrapetrescu Buna ziua, am o firma care este in faliment. Cat dureaza procedura pana se pot scoate la licitatie bunurile firmei? Eu am declarat falimentul din august si ... (vezi toată discuția)
Insolventa amalkka amalkka Buna ziua, As vrea sa cumpar un imobil al unei firme aflate in insolventa prin intermediul unei firme specializate in insolventa. Suntem 2 posibili ... (vezi toată discuția)