Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Licitatie publica sau negociere directa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Licitatie publica sau negociere directa

Buna ziua,

In cazul cazul in care o firma se afla in faliment, lichidatorul stabileste valorificarea bunurilor firmei prin licitatie publica sau negociere directa !
Care este diferenta intre cele doua?

vd_mc, utilizator
Pentru licitatie se face publicitate si bunul va fi vandut celui care ofera pretul cel mai mare. La negocierea directa bunul este vandut direct primului cumparator care ofera un pret acceptabil.