Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insolventa

Buna ziua,

As vrea sa cumpar un imobil al unei firme aflate in insolventa prin intermediul unei firme specializate in insolventa. Suntem 2 posibili cumparatori, iar firma de insolventa imi solicita in avans un depozit de 10% din valoarea imobilului.
Este legal? Daca nu voi reusi sa cumpar imobilul imi voi mai recupara banii? daca da cum?
Da, este legal.. daca nu l castigati la licitatie, vi se restituie avansul... daca il castigati la licitatie si nu platiti in termenul stipulat diferenta de pret, pierdeti avansul si licitatia se reia
trebuie facut un precontract sau se face pur si simplu un virament...

viramentul trebuie facut in contul lichidatorului sau al bancii.....
Firma de care vorbiti se afla in lichidare, iar conform art. 116-120 din Legea nr. 85/2006 rezulta ca bunurile din averea debitorului pot fi vandute direct, prin licitatie sau intr-o combinatie a celor doua, alegerea apartinand adunarii generale a creditorilor, dupa pro­punerea lichidatorului.
La o vanzare prin licitatie, se solicita avansarea sumei de 10% din valoarea de pornire a bunurilor licitate.
Adjudecatarului, la final i se va scade din pretul final de adjudecare suma avansata, (acei 10%), iar celui care nu a castigat i se va returna suma inapoi.
multumes mult