Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii contract de mandat administrator S.A.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

contract de mandat administrator S.A.

Am urmatoarea situatie:
directorul general al unei societati pe actiuni a fost ales administrator al societatii. Din cate am citit eu in legea 31, contractul de munca trebuie suspendat ( incclusiv in REVISAL) si intocmit un contract de mandat. Societatea opteaza pentru plata tuturor contributiilor aferente remuneratiei pentru director general ( care oricum este asimilata veniturilor de natura salariala)- prin retinere la sursa. In aceste conditii, directorul general mai trebuie sa incheie in mod individual contracte cu casa de pensii si casa de sanatate, sau este suficient ca este declarat in 112 si 205????

Va mutumesc anticipat pentru ajutor.

Referitor la contributiile sociale obligatorii pentru aceste venituri, indemnizatia administratorilor face in continuare parte din baza de calcul a contributiilor sociale individuale si din baza de calcul a contributiilor datorate de platitorul de venituri.

Indemnizatiile platite administratorilor sunt exceptate de la plata:

- contributiei individuale la bugetul asigurarilor pentru somaj si a contributiei datorate de platitorul veniturilor la bugetul asigurarilor pentru somaj [lit. c1) C.fisc.];
- contributiei de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale datorate de platitorul veniturilor la bugetul asigurarilor sociale de stat [lit. d1) C.fisc.];
- contributiei la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale [lit. f) C.fisc.].

Cu alte cuvinte, pentru aceste venituri se datoreaza urmatoarele:

- contributia individuala de asigurari sociale de sanatate;
- contributia datorata de platitorul veniturilor la bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate;
- contributia pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate datorata de platitorul veniturilor la bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate;
- contributia individuala de asigurari sociale;
- contributia datorata de platitorul veniturilor la bugetul asi gurarilor sociale de stat;
- impozit pe venit.

Referitor la contributia de asigurari sociale, aceasta se datoreaza acum si pentru remuneratiile obtinute de administratorii societatilor comerciale. Baza de calcul a contributiei la asigurarile sociale este limitata, atat pentru contributia individuala (la valoarea a de 5 ori castigul salarial mediu brut), cat si pentru contributia datorata de platitorul veniturilor (la valoarea produsului dintre numarul asiguratilor pentru care angajatorul datoreaza contributie diferentiata in functie de conditiile de munca, din luna pentru care se calculeaza aceasta contributie datorata bugetului asigurarilor sociale de stat si valoarea corespunzatoare a de 5 ori castigul salarial mediu brut).
Prin urmare, nu mai este nevoie s aincheie in mod individual contracte cu casa de sanatte sau casa d epensii.

.

Multumesc mult.