Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal

cum poate beneficia tatal de concediu prenatal?ce conditii trebuiesc indeplinite?
Tatal nu poate beneficia de concediu de maternitate - postnatal si/sau prenatal.

Titularul concediului de maternitate este numai femeia insarcinata sau lauza. Concediul se acorda femeilor care au cel putin o luna de stagiu de cotizare sau stagiu asimilat in ultimele 12 luni anterioare lunii de acordare a concediului medical de sarcina/lauzie.
Un tata poate beneficia de concediu prenatal si postnatal (sarcina si lauzie) numai atunci cand va naste el.