Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cai de atac executare silita
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cai de atac executare silita

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat:
in anul 2005 am fost rugata de un prieten sa devin asociat cu 10 % in firma pe care intentiona sa o deschida (el nu mai putea fi unic asociat). Am acceptat si, in 2007 mi s-a cerut acordul ca firma, al carei administrator era el, sa contracteze mai multe credite.
Am acceptat, insa la una dintre banci am semnat un bilet la ordin ca avalist. Ofiterul de credite era un prieten al meu, apropiat si nu mi-a spus ce inseamna avalist, m-a inselat oarecum, punandu-mi in fata o multime de hartii pentru semnat, iar cand am sesizat ca la celelalte credite nu semnasem vreun astfel de bilet, in continuare m-a mintit efectiv, ca nu am vreo raspundere, eu, ca asociat si nu administrator.
Acum, firma e in lichidare, mai are bani de incasat, dar si datorii neplatite, iar banca respectiva ma executa pe mine, ca avalist. (asociatul cu 90 % nu are niciun bun).
Eu as vrea sa intreb ce pot face. Am sanse sa dovedesc in instanta ca nu am beneficiat de niciun leu din imprumut, acesta fiind folosit de firma, administrata de altcineva. Sau sa raspund pentru 10% din datorie, avand in vedere ca acesta era procentul pe care il detineam in acea firma...
Mentonez ca eu lucrez in alt domeniu, sunt bugetar si am propriile credite de platit.
Va multumesc mult!
Prin semnarea biletului la ordin ca avalist ati devenit garant personal pentru executarea interala a obligatiei de plata, astfel ca puteti fi urmarit pentru intreaga suma.