Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma cu datorii la stat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma cu datorii la stat

Sunt administrator si asociat unic la o firma cu datorii la stat, daca incep procedura de insolventa se poate pune sechestru pe proprietatea mea daca firma nu detine bunuri?
INSOLVENTA ESTE PRIMUL PAS. URMEAZA PROCEDURA LICHIDARII, DESFASURATE CONFORM LEGII 85/2006 PRIVIND PROCEDURA INSOLVENTEI. IN CAZUL DVS. PROBABIL CA VA FI VORBA DE PROCEDURA SIMPLIFICATA A INSOLVENTEI. IN CADRUL PROCEDURII INSOLVENTEI EXISTA UN REAL PERICOL: ANGAJAREA RASPUNDERII PATRIMONIALE PERSONALE A ASOCIATULUI.
Pot instraina proprietatea inainte de a incepe procedura? momentan am primit de la fisc ca ma declara inactiv
Daca sunteti vinovat de falimentul firmei veti fi tras la raspundere civila.
Daca se va stabili ca sunteti nevinovat nu trebuie sa va faceti griji.

Va puteti vinde proprietatea dar actele se pot anula in justitie daca sunteti vinovat.
Aveti dreptul de a va cauta un avocat in localitatea dvs. pentru a discuta cu el in concret despre situatia dvs. juridica pentru a intelege in ce ipoteza va aflati.
Parerea mea ca nu sunt vinovat firma se ocupa cu comert si inainte de criza am incheiat 2 contracte de munca care nu le-am putut plati datorie initiala carte cartile de munca
4000 si pana la 30000 penalitati.
Vinovata criza.
alexandru2605, utilizator
Daca aceasta va fi si parerea instantei nu veti avea probleme insa va trebui sa va aparati cu atentie in proces.