Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale raspunderea administratorului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

raspunderea administratorului

Nelamurire :
O societate comerciala este in litigiu cu o persoana fizica .In cazul in care va pierde procesul societatea comerciala va fii obligata la plata unor sume de bani catre persoana fizica si va avea si obligatii la stat neplatite .
Administratorul societatii e si asociat unic. In cazul acesta care este raspunderea administratorului.
1. Daca societatatea nu plateste datoriile , administratorul poate fii obligat sa plateasca din banii proprii ??? sechestru pe bunuri (sau ceva de genul) ???
2. Daca firma intra in lichidare sau insolventa (nu cunosc exact termenul) ce se intampla .
Va multumesc.
in cazul in care se dovedeste culpa administratorului da, raspunderea ii apartine
nu... fima, daca e srl.... se numeste cu raspundere limitata... deci, srl, va raspunde cu patrimoniu porpiu...
administratorul va raspunde personal, numai daca se constata, ulterior lichidarii firmei, ca a avut o culpa in administrarea firmei, si ca urmare falimentul a fost si un rezultat al administrarii defectuoase

daca firma intra in lichidare, se supenda orice actiuni comerciale indreptate impotriva acesteia... si se numeste un lichidator... si se platesc creditorii din activele firmei..... asta in mare
daca nu e vorba de insolventa sau lichidare , voi putea fii pus eu sa platesc din banii proprii ??? sau pe imobilul care il detin sa mi se puna sechestru ???
aalen a scris:

daca nu e vorba de insolventa sau lichidare , voi putea fii pus eu sa platesc din banii proprii ??? sau pe imobilul care il detin sa mi se puna sechestru ???

Numai in cadrul procedurii insolventei (faliment) se poate cere atragerea raspunderii personale patrimoniale a persoanelor vinovate .
In cazul soc cu asociat unic probatoriul este mult mai usor datorita confuziunii de patrimonii