Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sentinta: lipsa calitate procesuala consiliu local
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Sentinta: lipsa calitate procesuala consiliu local

Bună ziua !
O societate comercială cheamă în judecată consiliul local al unui municipiu, pentru o acțiune comercială în constatare.
Potrivit Leg. 215/2001
art 19 (1) : unitățile adiministrativ-teritoriale sunt persoane juridice de drept public, cu capacitate juridică deplină.
art.19 (2) în justiție, unitățile administrativ-teritoriale sunt reprezentate, după caz, de primar sau de președintele consiului județean.
În dispozitiv, instanța respinge excepția lipsei calității procesuale pasive a pârâtului consiliul local.
Acțiunea sub vechiul Cod de procedură. Trebuia chemată în judecată primăria prin primar ?
Vă mulțumesc
DA !
Vă mulțumesc
Cu stimă
AG