Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributia pentru asigurari de sanatate se plateste ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributia pentru asigurari de sanatate se plateste pentru orice venit?

am un contract de munca, pentru care sunt achitate toate taxele si impozitele,etc.
pe linga asta mi-am scos o autorizatie de mic meserias, si desfasor, ocazional, diferite prestari servicii, in domeniul instalatiilor (electrice, sanitare,termice,etc). pentru aceste venituri ocazionale platesc impozitul aferent. cei de la somaj mi-au spus ca plata este optionala; cei de la asigurari nu m-au anuntat ca am de platit ceva,
pina in martie 2013. Va rog sa ma lamuriti, daca trebuie sa platesc taxa de asigurare
si pentru veniturile ocazionale obtinute pe linga salar, si cit este aceasta? va multumesc anticipat
Obligatoriu cotizezi la sanatate : la Casa de sanatate trebuie sa duci un dosar cu actele solicitate ( acte personale si de la Administratia Financiara de domiciliu ) si de comun acord, se vor stabili datele de plata; chiar daca ai un contract de munca, daca sunt si alte venituri chiar si ocazionale, tot va trebui sa contribui la fondul de sanatate.
Cel mai bine, te duci la Casa de sanatate si iti vor spune ce acte sa duci, asta, nu inainte de a intra pe sit ul lor ( CASMB ) pentru mai multe info.
Sa-ti fie de folos!