avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Act de donatie - imobilul intra in masa partajabila a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Act de donatie - imobilul intra in masa partajabila a sotilor?

Buna ziua, as dori o informatie. Daca eu am act de donatie pe apartament de la parintii mei, in cazul unui divort sotul meu are dreptul la apartament? Mentionez ca avem 29 de ani de casatorie, iar actul a fost facut anul acesta. Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Adriana Tugui , Avocat 09:49, 24 Iunie 2013
Bunul dobandit prin donatie este un bun propriu. Daca contractul nu prevede vre-un drept in favoarea sotului, apartamentul nu va intra la masa partajabila in caz de divort. In cazul in care impreuna cu sotul ati facut imbunatatiri la acest apartament, sotul are un drept de creanta asupra acestor imbunatatiri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort cu copil minor elizachichi elizachichi Eu si sotul meu suntem casatoriti de 11 ani si avem o fetita de 5 ani. Din nenumarate motive( certuri f.f. dese,indiferenta fata de obligatiile unei ... (vezi toată discuția)
Despre partaj sindilaru sindilaru Buna ziua, ma numesc Valentina si am 22 ani. Parintii mei sunt despartiti de foarte mult timp, mai precis din aproximativ anul 2002 cand tata a plecat in ... (vezi toată discuția)