Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Act de donatie - imobilul intra in masa partajabila a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Act de donatie - imobilul intra in masa partajabila a sotilor?

Buna ziua, as dori o informatie. Daca eu am act de donatie pe apartament de la parintii mei, in cazul unui divort sotul meu are dreptul la apartament? Mentionez ca avem 29 de ani de casatorie, iar actul a fost facut anul acesta. Va multumesc!
Bunul dobandit prin donatie este un bun propriu. Daca contractul nu prevede vre-un drept in favoarea sotului, apartamentul nu va intra la masa partajabila in caz de divort. In cazul in care impreuna cu sotul ati facut imbunatatiri la acest apartament, sotul are un drept de creanta asupra acestor imbunatatiri.