Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire cu dureri de cap
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire cu dureri de cap

Buna seara,
Am mai scris pe forum de 4 ani incoace si încă de la început doresc sa multumesc tuturor pentru răspunsurile date. Pe scurt problema mea este legată de o mostenire de pe urma tatălui meu. In urma obtinerii certificatului de mostenitor , fratele lui m-a dat in judecată cerând anularea certificatului, sustinand ca el deține un Testament olograf care îl făcea unic mostenitor al defunctului meu tata.In instanța de fond am obținut o sentinta care confirma calitatea mea de unic mostenitor-expertiza grafologice dovedind ca așa zisul Testament era fals.Unchiul meu a continuat demersurile legale,si a înaintat un Apel.In timpul derulării acestuia unchiul meu a decedat insa.El are insa mostenitori care sunt copii săi.Intrebarea mea este legată de ce s-ar putea întâmpla in continuare-procesul continua dar cu alți actori,sau cum?
Stimată doamnă,

Într-adevăr, copiii unchiului dvs pot prelua litigiul început de tatăl lor. Însă, ceea ce puteţi face dvs, este să încercaţi să ajungeţi la o înţelegere cu aceştia, poate adoptă o atitudine difertă faţă de unchiul cu care v-aţi judecat până acum.

Cu stimă.

Buna ziua, Stimate domnule Avocat,

Va multumesc pentru răspuns, dar nu cred ca este cel mai bun pentru mine sa ajung la o înțelegere cu verii mei, asta după 3 ani de multe nopți nedorite si mult stres , de la începutul procesului si pana in prezent. Unchiul meu, când tata a decedat, a profitat de ocazie ca eu locuiesc in străinătate a intrat in casa tatălui meu si a sustras tot ce putea fi scris de el, ca eu sa nu pot avea scripte de comparație. In afara de soluția D-voastra de mai sus , alta nu mai exista?