avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1885 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Restituire teren arabil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Restituire teren arabil

In anii 1946 si 1950 tatal meu a cumparat 4,5 ha teren arabil, cand autoritatile interziceau vanzara-cumpararea de teren arabil. In aceste conditii, temandu-se de posibile repercursiuni, cele 4,5 ha nu au fost declarate de tatal meu pentru a fi inregistrate in Registrele Agricole din anii 1956-1960. Apoi toate terenurile arabile ale taranilor au fost preluate de catre CAP-uri si IAS-uri. In 2002 i s-a restituit doar terenul inregistrat in Registrele Agricole 1956-1960, teren mostenit de la bunici. In 2006 a demarat un proces pentru reconstituirea dreptului de proprietate si pentru cele 4,5 ha. A adus o adeverinta de la primarie in care se mentiona terenul inregitrat in 1956-1960, suprafete care nu erau in zona in care tatal meu cumparase cele 4,5 ha. A adus si trei martori, vecini cu cele 4,5 ha. Actele de vanzare-cumparare pentru cele 4,5 ha sunt scrise de mana, neoficializate de un notar (deoarece la acea vreme era interzisa vanzarea de teren arabil). Cererea de restituire a celor 4,5 ha a fost respinsa de instanta pe motiv ca nu a adus “probe suplimentare care sa ateste ca terenul nu a fost inregistrat”. Totusi tatal meu a cumparat acel teren si este dreptul lui sa-l primeasca inapoi.
1) Ce s-ar mai putea face acum pentru recuperarea celor 4,5 ha?
2) Tata este destul de neputincios (la 86 ani) sa mearga la avocat, primarie, tribunal, etc. Cum as putea prelua eu rezolvarea acestei probleme?
Va multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 26 Iunie 2013
proces_ro, utilizator
Cel mai recent răspuns: Monica Hanganu , Mediator 10:23, 26 Iunie 2013
Tatal va poate face o procura si puteti demara dumneavoastra formalitatile necesare.
In aceasta situatie este absolut necesar un avocat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 18/1991 proces_ro proces_ro As dori sa stiu daca se mai poate cere reconstituirea dreptului de proprietate pe un teren arabil in baza Legii 18/1991. Terenul nu a fost inregistrat in ... (vezi toată discuția)
Titlul de propietar dupa legea 18 1991 cum este legal sa mi se eliberze un titlul de propietar cum am fost pus in posesie in anul 1991 in urma unei adeverinte prin care reiese ca am fost pusa in ... (vezi toată discuția)
Titlu proprietate cf. legii 18 toricelli toricelli Buna seara si La Multi Ani tuturor! Va scriu cu rugamintea sa ma sfatuiti in urmatoarea problema: In 1991 tatal meu si fratele lui in numele bunicii ... (vezi toată discuția)