Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prescrip?ie crean?ã
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prescrip?ie crean?ã

în urma unui proces de ieșire din indiviziune instanța a dispus, prin hotărâre rămasă definitivă și irevocabilă (prin expirarea termenului de apel), obligare reclamantului la plata a 9000 Ron câtre pârât, reprezentând valoarea cotei-părți a pârâtului la imobilul supus partajului.

care este termenul de prescripție al creanței izvorâte din dreptul de proprietate comună?

Vă mulțumesc!
Termenul de prescriptie este de 3 ani de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti.
cunoșteam termenul general de prescripție însă nu știam exact dacă acesta se aplica și în cazul meu.

Vă mulțumesc!