Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Problema cu cainele vecinei
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Problema cu cainele vecinei

Buna ziua,

avem o problema foarte mare cu vecina de sub noi. Aceasta detine un caine de talie mica, pe care obisnuieste sa-l lase incuiat in apartament. Acesta ne-a transformat viata intr-un cosmar cu schelalaiturile lui. Orice incercare de solutionare amiabila a problemei cu vecina a esuat. Asociatia de Proprietari de care apartinem a promis ca ia masuri pentru remedierea situatiei. In aprilie anul curent, s-a afisat o hotarare conform careia, pe baza a 5 plangeri primite de la locatari, incepand cu luna aprilie, se va trece la somarea persoanei in cauza de a renunta la caine. Am depus plangere dupa plangere. Ieri insa am fost anuntat ca desi am depus deja 5 plangeri, fiind insa singurul locatar, nu se va intreprinde nici o actiune. Asta cica pentru ca sa nu se interpreteze ca am ceva cu vecina.

Ce as putea face in aceasta situatie? Asociatia de Proprietari nu ar trebui sa apere interesul locatarilor?

Multumesc

Multumesc anticipat
Dar cu vecinul dvs. ati discutat ceva personal ?. Ati fost la usa acestuia incercand sa discutati frumos ?. Nu de altceva dar sunt unele persoane care mai intai reclama, fara sa incerce vreo discutie personala.Sunteti vecini, stati la o cafea si vedeti ce este de facut.
Problemele inerente din cadrul asociatiei de proprietari,se impune sa fie solutionate amiabil,cu intelepciune si cu toleranta
Initial desfasurati demersuri direct la proprietara animalului de companie,detaliati problemele cu care va confruntati,solicitati realizarea de eforturi pentru indepartarea disconfortului,
eventual asigurarea unui sistem de protectie fonica a spatiului unde in cursul zilei sta patrupedul
Este bine sa atentionati proprietarul ,ca in situatia in care amiabil nu se poate solutiona,veti starui prin demersuri atat la politie cat si in instanta de judecata
Daca demersul amiabil catre proprietarul patrupedului,se loveste de reticenta sau dezinteresul proprietarului,aveti dreptul sa sesizati problema la sectia de politie responsabila,la politia animalelor-care in cazuri motivate ,poate dispune masuri concrete inclusiv sanctionarea proprietarului patrupedului
Nu prea are ce masura sa ia asociatia.. o poate notifica, dar nu are cum sa-i impuna femeii sa renunte la caine.
Asociatia nu se va implica pe banii tuturor s-o actioneze in judecata, ori o faceti dvs in nume propriu, ori chemati politia cand ii schelalaie cainele. Dapa cateva amenzi, poate rezolva problema.. ori dreseaz cainele, ori il da, ori aduce bona.
In opinia mea as. prop. nu poate face mare lucru in aceasta chestiune. Nu cred ca trebuie sa justific acum ce poate face si ce nu poate face as. prop. Mai mult decat o discutie pe care o poate face cu proprietarul catelului, o atentionare, ce poate face?
In asociatia noastra avem o situatie, oarecum asemanatoare si dureaza de cativa ani buni. Am stat de vorba cu respectiva doamna si ce credeti ca am rezolvat ceva? Raspunsul dansei: stiti ceva, copii mici nu am, sot betiv care sa faca scandal nu am, macar lasati-mi catelul in pace! da, dar latra si schiauna cat sunteti plecata de acasa. Ei, lasati ca nu moare nimeni din asta...

Pe bune, trebuie sa reclamati la sectia de politie. Reclamati o data, de doua ori, de n'shpe ori pana se vor satura si politistii si vecina dvs. Este singura solutie. Parerea mea! In rest, toate bune...
Am avut asemenea situatii. Asociatia de proprietari (presedintele) poate si trebuie sa faca ceva daca are sesizari de acest gen. Presedintele poate discutia cu detinatorul cainelui, poate sesiza primaria, politia locala, politia animalelor, directia de sanatate publica...
Acelasi lucru poate sa-l faca si proprietarii direct afectati. Pot sa incerce a rezolva problema atat prin discutia cu detinatorul cainelui cat si sesizand primaria, politia locala, politia animalelor, directia de sanatate publica...
Cautati pe net adresa acestora, trimiteti-le sesizarea si sigur o sa fiti contactat pentru a constata si a se lua masuri.