Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare functionar public

Buna ziua,
un functionar public avand functia de referent III superior in urma absolvirii unei facultati are dreptul la promovare in clasa. Intrebarea mea este in ce grad profesional va promova?...Consilier, clasa I, grad profesional ???. Mentionez ca salariul de referent superior este mai mare decat cel de consilier debutant, iar in urma promovarii se aplica o marire la salariu de maxim 5% conf. noii legislatii.#-o
promovati la gradul profesional asistent si va mentineti drepturile salariale de la referent superior ca sunt mai avantajoase(conf. Legii 284/2010)