avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1190 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dreptul la somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dreptul la somaj

Va rog sa-lmi raspundeti la urmatoarea problema.De curand am terminat concediul pentru cresterea copilului iar in paralel am urmat cursurile unei facultati la distanta,am dreptul la somaj daca sunt in anul 3 la facultate?
Cel mai recent răspuns: ayslefm79 , utilizator 16:12, 26 Iunie 2013
Cand ati intrat in CCC ati avut CIM, ori ati fost eleva?
am avut CIM,la facultate m-am inscris in timpul CCC
1. Puteti beneficia de indemnizatie de somaj daca:
- va inceteaza CIM din motive neimpuatbile dvs.;
- aveti 12 luni stagiu de cotizare la somaj, formate din lunile lucrate dupa terminarea CCC la care se adauga (pana la 12) lunile lucrate inainte de a intra in CCC.

2. Faptul ca sunteti studenta nu va afecteaza la a beneficia de indemnziatie de somaj in calitate de salariat.
Va multumesc mult pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie mãmicã andrucroitoru andrucroitoru Soția mea a terminat anul acesta facultatea (în iulie) dar încă nu și-a dat licența (dar o va da în februarie). 1. Ea este considerată ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de indemnizatie de somaj? Berescu Laura Berescu Laura Buna ziua!am o intrebare daca in 2011 am terminat facultatea, in iulie, si in august m-am angajat, am lucrate 6 luni am dreptul la somaj? si daca vrei sa ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil pentru eleva la postliceala lauramateescu lauramateescu Buna ziua, sunt insarcinata in 39 saptamani, am 25 ani si sunt eleva la postliceala la cursuri de zi, scoala de stat. Data probabila a nasterii este 28 iunie ... (vezi toată discuția)