Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dreptul la somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dreptul la somaj

Va rog sa-lmi raspundeti la urmatoarea problema.De curand am terminat concediul pentru cresterea copilului iar in paralel am urmat cursurile unei facultati la distanta,am dreptul la somaj daca sunt in anul 3 la facultate?
Cand ati intrat in CCC ati avut CIM, ori ati fost eleva?
am avut CIM,la facultate m-am inscris in timpul CCC
1. Puteti beneficia de indemnizatie de somaj daca:
- va inceteaza CIM din motive neimpuatbile dvs.;
- aveti 12 luni stagiu de cotizare la somaj, formate din lunile lucrate dupa terminarea CCC la care se adauga (pana la 12) lunile lucrate inainte de a intra in CCC.

2. Faptul ca sunteti studenta nu va afecteaza la a beneficia de indemnziatie de somaj in calitate de salariat.
Va multumesc mult pentru raspuns!