avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare CIM

buna ziua,
am nevoie de un sfat de la dvs. pentru ca nus tiu cum sa procedez.
an angajat a lipsit nemotivat din martie anul acesta, s-au facut demesurile cercetarii disciplinare, care s-a si incheiat printr-o decizie de desfacere contract de munca cf art 61.a Codul Muncii .
intrebarea mea este: pentru perioada martie-prezent cat a fost absent , il declar in revisal astazi? in baza carui articol? art 51(2)
?

daca nu il declar perioada cat a lipsit se considere vechime in munca, ceea ce nu e corect.
ca sa-l declar in revisal cu absente nemotivate (adica suspendat cf art 51(2)) trebuie sa am decizie de suspendare sau se poate si fara?
decizia o pot face astazi cand se inchide si contractul?

multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:13, 1 Iulie 2013
1. Suspendarea se opereaza in REVISAL in termen de 20 de zile lucratoare de la data suspendarii c.i.m.

2. art.51 C.mun.
..
(2) Contractul individual de munca poate fi suspendat in situatia absentelor nemotivate ale salariatului, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, contractul individual de munca, precum si prin regulamentul intern.

Nu este obligatorie suspendarea c.i.m. pentru absente nemotivate.
nu stiam exact cat va absenta, deci nu aveam cum sa-l declar suspendat.
dupa ce s-a finalizat cercetrea disciplinara si s-a hotarat sa fie concediat, am stiut exact cat a absentat.
am declarat in revisal suspendarea in aceeasi zi cu incetarea contractului.
e gresit?
Pentru suspendare termenul este tardiv si puteti fi sanctionat la un eventual control al ITM-ului.
1. Perioadele de lipsa nemotivata nu constituie vechime in munca si nici stagiu de cotizare la pensie, sanatate si somaj.

2. Puteti sa-l concediati cu data de azi si tot azi il inregistrati in Revisal.
Ultima modificare: Vineri, 28 Iunie 2013
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Nu are nicio legatura daca absentele nemotivate sunt sau nu raportate in REVISAL . Potrivit Codului Muncii, vechimea in munca se probeaza pana la 31.12.2010 cu carnetul de munca sau adeverinta de vechime, iar dupa 01.01.2011 cu adeverinta de vechime.

Raportul per salariat sau extrasul din REVISAL nu fac dovada vechimii in munca.

Alte discuții în legătură

O zi nemotivata trebuie transmisa in revisal? alania alania Buna ziua, daca un salariat a lipsit nemotiva doar o zi, se transmite in Revisal? Si daca da, cum se face acest lucru (de ex.: lipseste pe 28.12.2015. il ... (vezi toată discuția)
Revisal elam elam Buna ziua, din nou! Mai deranjez cu inca o intrebare : in cazul unui salariat care a facut cerere de concediu fara plata pentru perioada 08.06.2012 - ... (vezi toată discuția)
Absente nemotivate si inregistrare in revisal YoAlle YoAlle Buna ziua, 1. Absentele nemotivate se inregistreaza obligatoriu in Revisal? 2. Daca se inregistreaza in Revisal care este procesul , daca salariatul ... (vezi toată discuția)