Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... o zi nemotivata trebuie transmisa in Revisal?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

o zi nemotivata trebuie transmisa in Revisal?

Buna ziua, daca un salariat a lipsit nemotiva doar o zi, se transmite in Revisal? Si daca da, cum se face acest lucru (de ex.: lipseste pe 28.12.2015. il suspend pe 28 si incetez suspendarea pe 29?)?
Art.51 (2) C.mun. : contractul individual de munca poate fi suspendat in situatia absentelor nemotivate ale salariatului, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, contractul individual de munca, precum si prin regulamentul intern.

Prin urmare, nu exista obligatia de a se suspenda c.i.m. pentru absente nemotivate.

In situatia in care se decide suspendarea c.i.m. pentru absente nemotivate , indiferent de numarul acestora, atunci angajatorul va inregistra in REVISAL supendarea c.i.m. in termen de 20 de zile lucratoare de la data suspendarii.
Multumesc.