Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REVISAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REVISAL

Buna ziua, din nou!
Mai deranjez cu inca o intrebare : in cazul unui salariat care a facut cerere de concediu fara plata pentru perioada 08.06.2012 - 08.07.2012 cum procedez in revisal?
Transmit perioada de suspendare acum la inceput sau la final de perioada?

Dar in cazul unui salariat care a lipsit nemotivat?
Eu declansez cercetarea prealabila si il chem la unitate pentru a da declaratie.
In revisal cum procedez, ca imi cere perioada de inceput si perioada de sfarsit?

multumesc!
Perioada de suspendare se transmite in REVISAL in termen de 20 de zile lucratoare de la data suspendarii.

L-ati suspendat pe perioada cercetarii disciplinare pe acel salariat?
cum adica ? imi cer scuze
daca am facut decizie de suspendare?
Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii;
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.

Pe perioada cercetarii disciplinare, angajatorul are posibilitatea - dar nu obligativitatea - de decide suspendarea c.i.m.

Codul Muncii ,art.51 (2) : Contractul individual de munca poate fi suspendat in situatia absentelor nemotivate ale salariatului, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, contractul individual de munca, precum si prin regulamentul intern.

Asadar, nu este obligatorie suspendarea c.i.m. in situatia absentelor nemotivate

multumesc frumos pentru lamurire;
da, intr-adevar am declansat cercetarea disciplinara, am urmat intocmai pasii respectivi.

o zi buna!