Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Referat - absente nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Referat - absente nemotivate

Buna ziua
Avem un angajat care absenteaza de o saptamana si e prima data cand trebuie sa parcurg toata procedura.
Aveti cumva modele pentru urmatoarele documente?
Referat catre reprezentantul societatii
Decizie numire persoana imputernicita/comisie de catre reprezentantul legal
Dispozitie de convocare
Proces verbal intocmit de comisie sau pers. imputernicita (cu ocazia cercetarii )
Raport de cercetare
Model suspendare contract de munca
Ma intereseaza de cand suspenda contractul ...de la data in care se termina raportul de cercetare sau de la data de la care primesc referatul?

Va multumesc anticipat!
1. Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- Constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii;
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.

2. Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara , care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.

3. - model referatul de sesizare;
[ link extern ]

- decizie constituire comisie insarcinata cu efectuarea cercetarii disciplinare
[ link extern ]

- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
[ link extern ] /

- proces verbal comisie de disciplina
[ link extern ]

- decizie de sanctionare.
[ link extern ]

4. Data suspendarii c.i.m. poate fi aceeasi cu data inceperii cercetarii disciplinare. Momentul inceperii cercetarii este data referatului de constatare a faptei.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna
Daca data de 04.03.2015 este data de cand lipseste iar referatul il primesc in data de 18.03.2015....daca bine am inteles data suspendarii este data referatului adica 18.03.2015. Ce se intampla cu celelalte zile dinainte? Cum pot trece acele zile absente nemotivate sau nu pot?

Multumesc!
Salariatul in cauza va fi pontat absent nemotivat, chiar daca ati primit referatul in 18.03.2015.
Buna ziua
Linkul de la model referat si model proces verbal comisie disciplina nu sunt valabile. Aveti cumva si altele?
Va multumesc!
- model proces verbal comisie disciplina
[ link extern ] /

[ link extern ]

- model referat sesizare

Domnule Director/Administrator

Subsemnatul, …………………… (numele persoanei care are atribuţii de control şi a descoperit neregulile), având funcţia de……………………………………………………………. , în virtutea atribuţiilor stabilite prin fişa postului, vă aduc la cunoştinţă următoarele:

În data de …………………………………. la orele ………………, în timp ce ......, am constatat că dl ………………………., încadrat în funcţia de ………………………………………….., a săvârşit următoarele nereguli: …………………………………………………………………………………………………………….

Faţă de cele relatate mai sus, vă rog să dispuneţi măsurile pe care le consideraţi corespunzătoare.

data si semnatura