Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Referat - absente nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Referat - absente nemotivate

Buna ziua
Avem un angajat care absenteaza de o saptamana si e prima data cand trebuie sa parcurg toata procedura.
Aveti cumva modele pentru urmatoarele documente?
Referat catre reprezentantul societatii
Decizie numire persoana imputernicita/comisie de catre reprezentantul legal
Dispozitie de convocare
Proces verbal intocmit de comisie sau pers. imputernicita (cu ocazia cercetarii )
Raport de cercetare
Model suspendare contract de munca
Ma intereseaza de cand suspenda contractul ...de la data in care se termina raportul de cercetare sau de la data de la care primesc referatul?

Va multumesc anticipat!
Buna ziua
Va multumesc pentru raspunsuri dar raman cu o intrebare:
Daca in perioada 04.03.2015 - 18.03.2015 il pontam absent nemotivat iar dumneavoastra mi-ati precizat ca decizia de suspendare a contractului va fi datata cu data referatului.....ce se intampla cu perioada dinainte...adica nu se considera tot o perioada suspendata?
1. absent nemotivat in perioada 04.03.2015 - 18.03.2015
2. decizie suspendare din data de 18.03.2015 pana la data cand se va termina cercetarea
3. transmitere in Revisal

Multumesc anticipat pentru raspuns!
Suspendarea c.i.m. pentru absente nemotivate este o suspendare facultativa si nu obligatorie.
Buna ziua
Daca am inteles bine dumneavoastra spuneti urmatoarele:
Chiar daca un angajat este pontat absent nemotivat angajatorul
poate decide daca pe perioada cercetarii ii va suspenda
contractul individual de munca sau nu . Astfel ca un angajator
are 2 posibilitati:
1. Incepe cercetarea si nu ii suspenda contractul dar la finalul cercetarii i se desface contractul de munca angajatului, in cazul in care nu se prezinta
2. Incepe cercetarea si pe perioada cercetarii i se suspenda contractul de munca si la final daca nu se prezinta ii desfac contractul de munca.
Am inteles bine sau?
Ati inteles destul de bine.