Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Punct de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Punct de lucru

Unde gasesc definitia punctului de lucru?
Daca inchiriez un spatiu frigorific (frigider), acesta este considerat punct de lucru?
Contractele mele nu se numesc "Contract de inchiriere" ci "Contract de depozit" si repsectiv "contract de prestari servicii"

Multumesc
Punctul de lucru este un loc (spatiu ) in care desfasori o activitate curenta.
Daca depozitezi marfa intr-un spatiu frigorific cu contract de depozit sau prestari servicii, nu inseamna ca desfasori in acel loc o activitate curenta, deci nu e un punct de lucru.
Nu avem aici punct de lucru.

Av. Dinu
Punctul de lucru trebuie să aibă min. 5 angajati. Nu?
Nu este obligatoriu sa ai nici macar un angajat.
Dar daca ai mai mult de 5 angajati punctul de lucru trebuie inregistrat cu obligatii de plata la Admin. financiara (CAS, impozit, etc.).

Av. Dinu
tricky one...
ave, opinez ca ai obligatia inregistrarii si declararii camerei frigorifice ca punct de lucru, in urmatoarea situatie:
...camera de frig (9mc) nu se afla in aer, ci pe o platforma, respectiv pe un teren, daca nu este mobila, transportata de un cap-tractor); asadar folosita ca activitate de depozitare pentru bunuri perisabile (ex.vaccinuri); activitatea de depozitare este intamplator si obiect (principal) de activitate al societatii, deci depozitezi marfa clientilor si percepi chirie, redeventa lunara; potrivit codului fiscal se impoziteaza la locul desfasurarii activitatii comerciale, iar acest loc este tocmai punctul tau de lucru pe care trebuie in consecinta sa il declari si sa il inregistrezi...
dvs. faceti insa trimitere la art.8-definitia sediului permanent-alin.4-lit.a din codul fiscal amendat...
dar aici nu este vorba de sediu permanent...
in plus se face distinctie intre sediu principal si sediu permanent (vezi art.29-alin.3-teza.2 cod fiscal);
interpretez si din punct de vedere al duratei activitatii, daca ne raportam la depozitari mai scurte de un an fiscal...
vad asadar incidente prevederile art.132 si art.133 din codul fiscal...
fortuna vis,