Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CIC

am nascut in 28 iulie 2012 si am intrat in concediu de cresterea copilului din octombrie 2012. Am optata pentru concediu de crestere de 2 ani, insa acum in 2013 am gasit un loc de munca si as vrea sa ma angajez ? Cum sa fac ca sa beneficiez de stimulent de insertie? va multumesc! Maria
1. Pentru ca ati optat pentru CCC pana la 2 ani puteti beneficia de stimulent de insertie daca reluati activitatea dupa ce implineste copilul 1 an, adica dupa 28 iulie 2013.

2. Daca vreti neaparat sa incepeti activitatea mai inainte o puteti face dar se va suspenda plata indemnizatiei pentru CCC iar stimulentul de insertie il veti primi dupa ce implineste copilul 1 an.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
va multumesc mult pentru informatiile oferite ! Doamne ajuta!