avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plecarea de la societate si angajarea la o alta ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plecarea de la societate si angajarea la o alta societate

Buna ziua. As dori sa aflu care sunt pasii de urmat pentru a pleca dintr-o societate, in conditiile in care vreau sa ma angajez la o alta societate.
De exemplu: ultima zi de lucru efectiv la societatea X este de 05 iulie 2013, iar la societatea Y prima zi de lucru este de 08 iulie 2013, (la societatea Y m-au chemat pe 05 iulie pentru semnarea contractului de munca). La societatea X am depus o cerere de demisie (data demisiei 27.06.2013) si cu data de incetare a contractului data de 08.07.2013. Cei de la personal mi-au spus ca nu este buna cererea de demisie pentru ca trebuie sa stau in preaviz de 15 zile calendaristice, (dar am vorbit cu administratorul si accepta sa mai atau perioada 01-05 iulie 2013). Intrebarea mea este: cum as putea sa fac sa am continuitate de la un contract la altul ( adica inchei la soc. X pe data de 08 iulie 2013 si sa-mi faca angajarea cu data de 05 iulie 2013), si cum ar trebuie sa fac cererea pentru plecarea din soc. X. Imi trebuie continuitatea pentru ca daca vreau sa adopt un copil sau sa intru in somaj sa nu ma lovesc de birocratie , adica sa am vreo zi libera intre contracte.
Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:28, 1 Iulie 2013
Cererea de incetare se poate face cu aceeasi data cu care doriti inceoerea activitatii la noul angajator.

De exemplu, se solicitare incetarea c.i.m. cu data de 08.07.2013 si se va incepe activitatea in data de 08.07.2013 la celalalt angajator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anularea transferului din cm dupa o perioada de 4 ani lucrata nicu55 nicu55 Buna ziua,mic istoric!M-am transferat in interes de servicicu de la o societate la care lucram de 16 ani conf.art.69 CM in data de 18/06/1999 la o alta ... (vezi toată discuția)
Cand se inregistreaza demisia? flo1982 flo1982 Buna ziua, am rugamintea de a ma ajuta cu o informatie. Mi am dat demisia in data de 15 luna aceasta, cu preaviz de 15 zile. Cand se inregistreaza aceasta ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume societate si cim / documente personal incheiate apetra apetra ce se intampla cu contractele de munca deja incheiate in cazul schimbarii numelui societatii si formei juridice? Si toate documentele, deciziile legate de ... (vezi toată discuția)