Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... schimbare nume societate si cim / documente personal ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

schimbare nume societate si cim / documente personal incheiate

ce se intampla cu contractele de munca deja incheiate in cazul schimbarii numelui societatii si formei juridice? Si toate documentele, deciziile legate de personal (CCM, ROI, decizie organizare CSSM la nivel angajator etc) se refac cu noua denumire?
Aceste acte nu se refac cu noua denumire ....ele isi produc efecte in continuare.
Raman neschimbate
Toate actele emise pe veche societate trebuie schimbate cu denumirea noua asocietatii. Vechea denumire sub care functiona societatea nu mai exista.Un angajat al societatii nu poate prezenta o legitimatie sau o copie de pe un cim cu denumirea unei societati care practic nu mai exista.Elementele de identificare ale firmei sunt:Denumirea firmei, sediul acesteia si CUI de la Registrul comertului.
danad_z a scris:

Toate actele emise pe veche societate trebuie schimbate cu denumirea noua asocietatii. Vechea denumire sub care functiona societatea nu mai exista.Un angajat al societatii nu poate prezenta o legitimatie sau o copie de pe un cim cu denumirea unei societati care practic nu mai exista.Elementele de identificare ale firmei sunt:Denumirea firmei, sediul acesteia si CUI de la Registrul comertului.

De unde ati dedus asta ? ... unde este prevazut in legislatie acest lucru?

Art.41 alin.3 C.mun. prevede, ca modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.
Cornel Vasile, Consilier juridic
nici eu nu cred ca trebuie schimbate cim-urile, pentru ca in fapt societatea este aceeasi, are acelasi numar de inregistrarela Registrul Comertului si acelasi CIF si chiar aceeasi reprezentanti, insa gasesc ca ar fi oportun a fi adus la cunostinta salariatilor printr-o notificare colectiva sau individuala despre modificarea survenita

ma gandesc la o situatie practica, persoana care se ocupa cu facturarea in firma daca nu are cunostinta de schimbarea denumirii va intocmi facturi cu vechea denumire, nu!!!!

am dat fara sa vreau peste continutul art 17(5) din CM " Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege." ... un act aditional nu se impune dar cred ca o comunicare este suficienata
Alina Tabara, Consilier juridic