Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fuziune prin absorbtie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fuziune prin absorbtie

Doua societati vor fuziona, societatea A urmand sa absoarba societatea B. Am inteles cum se procedeaza din punct de vedere al Revisalului, dar as mai avea doua intrebari:
1. Inregistrarea contractelor in revisal se va face la societatea A cu o zi inaintea inregistrarii incetarii la societatea B?
2. Salariatii vor ramane cu contractele initiale? Ce acte trebuie intocmite?
simona ch, utilizator
simona ch

1. HG nr.500/2011 nu prevede niciun termen de completarea si transmitere a REVISAL -ului in aceasta situatie .. astfel ca, in tacerea legii, consider ca termenul in care se va opera aceste modificari este cel mentionat la art.4 alin.2 din HG nr.500/2011

2. Salariatii raman cu aceleasi contracte ...

3. art.173 C.mun.
(1) Salariaţii beneficiază de protecţia drepturilor lor în cazul în care se produce un transfer al întreprinderii, al unităţii sau al unor părţi ale acesteia către un alt angajator, potrivit legii.
(2) Drepturile şi obligaţiile cedentului, care decurg dintr-un contract sau raport de muncă existent la data transferului, vor fi transferate integral cesionarului.
(3) Transferul întreprinderii, al unităţii sau al unor părţi ale acesteia nu poate constitui motiv de concediere individuală sau colectivă a salariaţilor de către cedent ori de către cesionar.

Prevederi reiterate si in Legea nr.67/2006 ...