Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... legea 67/2006
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

legea 67/2006

Buna.Revin pe forum cu un nou subiect
Multumesc anticipat pentru intelegere.
E posibil ca de 2-3 saptamani firma sa aiba alti patroni fara ca noi ,salariatii, sa nu stim?
Am citit Legea 67/2006,art.12-salariatii sunt anuntati cu 30 zile inainte de transfer
Buna ziua,

doua aspecte sunt de mentionat :

1.amenda este foarte mica pentru omisiunea de a va informa - intre 1500 si 3000 lei
2.este posibil ca situatia dvs. sa nu se incadreze in prevederile Legii 67/2006; daca s-a vandut societatea in intregime, adica prtile sociale sau actiunile au trecut de la un proprietar la altul, atunci legea cu pricina nu se aplica;

Av. Boncu
Multumesc
Referitor la punctul 2
Eu personal am cautat sa aflu mai multe de la seful meu direct.absolut nimic,
Raspuns:Noi patroni nu doresc,ca noi salariatii sa stim cum arata ,cum se numesc,de la ce data au preluat firma etc,adica practic nimic.Doar atat,ca avem alti patroni ,care vor veni o data pe luna la firma sa semneze,stampileze
E normal?
Buna ziua,

deja nu mai tine neaparat de juridic, daca este noormal sau ba sa-ti cunosti patronii.
Eu cred ca nu conteaza cine sunt patronii.
Spre exemplu la SA-urile mari care sunt listate pe bursa, proprietari sunt toti detinatorii de actiuni, care pot fi zeci de mii de oameni .
Este dreptul patronului sa actioneze din acest pdv asa cum doreste.Cata vreme locul dvs. de munca si drepturile pe care le aveti confoirm contractului de munca, Contractelor Colective si codului Muncii , va sunt respectate...nu vad nicio problema.

Av. Boncu
Buna seara,

As avea si eu o intrebare legata de transferul angajatilor:
am inteles ca ei trebuie sa fie anuntati cu 30 de zile inainte, dar in Revisal cand se va produce modificarea, in ziua transferului? ex- anunt in 1 febr cu incepere din 1 mar si inregistrare in Revisal in 1 mar?
Multumesc!
Pana la urma am aflat, se inregistreaza ca si orice alt contract nou, pana in ziua anterioara inceperii activitatii.