Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Infiintare club sah
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Infiintare club sah

Doresc sa organizez un club de sah la nivel de judet. Am deja o SRL si o asociatie non-profit. Trebuie sa fac o asociatie separat, sau pot infiinta si functiona pe una din cele mentionate mai sus? Nu am orins in obiectul de activitate acest lucru, dar banuiesc ca se poate adauga in cazul in care ma hotarasc. Daca e valabil acest lucru, care sunt pasii de urmat? Multumesc.
Legislatia sportiva este foarte neclara, si sunt mari controverse si litigii pe tema asta. Se pare ca in ultima vreme Ministerul Tineretului si Sportului inclina din nou spre interpretarea - abuziva in opinia mea - ca nu ar fi admisibil ca o activitate sportiva de performanta sa se desfasoare in cadrul unui ONG cu scop mai larg, ci ar trebuie sa fie o entitate care se ocupa numai de sport - de o ramura sau mai multe, deci doar de sah, sau de sah si alte sporturi, avand deci in acest caz mai multe sectii.... Pentru a evita conflictele cu MTS, este recomandabil din motive practice sa infiintati o organizatie disctincta decat sa incercati sa adaugati prevederi specifice la statutul unui ONG existent si sa obtineti apoi pentru acesta avizul, autorizatia si certificatul de identitate sportiva de la MTS....