Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Donatie autoturism - beneficiaza donatarul de scutiri ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Donatie autoturism - beneficiaza donatarul de scutiri de taxe?

Am un autoturism neinmatriculat si doresc sa il donez,unei femei vaduve.
Conform noi legi,de la ce taxe este scutita persoana care primeste donatia?
Nici una. Donatie, vanzare, procedura de inmatriculare e aceeasi.
Indiferent de varianta de instrainare bun mobil,procedura si obligatiile fiscale sunt aceleasi-indiferent de statutul celui care urmeaza sa detina bunul mobil
Exista eventuale facilitati prevazute de L nr 448/2006 republicata in cazuri legal prevazute pentru persoane detinatoare de decizie/certificat de incadrare in grad de handicap