Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Reducere dobanda
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Reducere dobanda

Buna ziua!!
As dori sa stiu daca banca este obligata sau nu sa reduca dobanda la credit atunci cand BNR -ul reduce dobanda de referinta la creditele in derulare.Am un credit de investitii in dolari luat in 2008 cu o dobanda de 9.75%.De 5 ani niciodata banca nu a redus dobanda,este foarte mult mai ales ca exista si o diferenta de curs destul de mare de la 2.45 in 2008 si 3.4 acum.
As multumi pentru un raspuns .
Buna ziua! Daca aveti un credit in USD, dobanda de referinta a BNR nu are nicio legatura cu creditul dvs, la dvs ar trebui ca dobanda sa varieze odata cu variatia LIBOR-ului in USD.