avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... intrebari despre grefier
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

intrebari despre grefier

buna ziua,

eu doresc sa dau la sng pentru un post de grefier, si as dori din suflet sa am nota mare incat sa ajung in zona mea, este greu examenul?exista posibilitatea ca dintre cei ce dau examen sa ramai fara post? functioneaza si la sng pilele?sau se poate si fara, doar prin invatatura? daca ai prins un loc in alt oras decat ai vrut poti sa schimbi in timp orasul prin alte examene?
Cel mai recent răspuns: Ilie-Ana-Maria , utilizator 20:36, 12 Iulie 2013
E de ajuns daca invat articolele din cpp si cpc si din legile puse la bibliografie ce tine de organizare? imi ajung 2 luni sa invat?



claudiaaa_g a scris:

buna ziua,

eu doresc sa dau la sng pentru un post de grefier, si as dori din suflet sa am nota mare incat sa ajung in zona mea, este greu examenul?exista posibilitatea ca dintre cei ce dau examen sa ramai fara post? functioneaza si la sng pilele?sau se poate si fara, doar prin invatatura? daca ai prins un loc in alt oras decat ai vrut poti sa schimbi in timp orasul prin alte examene?


nah nimeni nu raspunde?nu stie nimeni nimik de grefieri, e greu sa dai examenul, e grea perioada de 6 luni, cv info someone pl?
Examenul se sustine in cadrul Scolii Nationale de Grefieri,mai multe detalii despre examen,subiecte gasesti pe site-ul scolii sau pe cel al Consiliului Superior al Magistraturii.Locurile scoase la concurs sunt in acord cu necesarul de posturi vacante.Examenul se sustine la procedura civila,procedura penala si organizare judiciara.Dupa absolvire distribuirea se face pe baza mediilor si a optiunii candidatilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Admitere sng 2013 DahliaNoir DahliaNoir Executivul a aprobat marti, 30.10.2012, in cadrul sedintei de guvern, proiectul de Hotarare pentru modificarea Hotararii Guvernului nr. 652/2009 privind ... (vezi toată discuția)
Cum ajungi grefier? andraaa02 andraaa02 Bună ziua! Aș avea câteva nelămuriri legate de profesia de grefier. Din câte am înțeles, există două posibilități de accedere în această profesie: ... (vezi toată discuția)
Ce e mai greu??? tanya.br tanya.br buna seara am tot citit pe aici..si ma intrebam care admitere e mai grea???cea de la inm sau sng???seara buna ms (vezi toată discuția)