Forum Discuţii juridice Cafeneaua avocaţilor Cum ajungi grefier?
Discuție deschisă în Cafeneaua avocaţilor

Cum ajungi grefier?

Bună ziua! Aș avea câteva nelămuriri legate de profesia de grefier. Din câte am înțeles, există două posibilități de accedere în această profesie: una ar fi admiterea la SNG și susținerea unui examen la finalul cursurilor, pentru ocuparea posturilor scoase la concurs, iar a doua prin concurs direct pe un anumit post vacant. Concursul pe post este doar pentru recrutarea grefierilor arhivari și a registratorilor? Și aceștia trebuie să fi urmat în prealabil cursurile de pregătire ale SNG?
Altă nelămurire ar fi următoarea: în cazul în care, după terminarea pregătirii la SNG și susținerea examenului organizat la final pentru ocuparea unui post, cineva este repartizat într-un alt oraș decât și-ar dori, este obligat să ocupe postul oferit în acel oraș? Există vreo posibilitate de a specifica în ce oraș dorește să își desfășoare activitatea? Dacă refuză postul pentru care a fost repartizat și nu mai dorește să profeseze trebuie restituite către SNG cheltuielile de școlarizare și indemnizația de cursant?
De asemenea, în lege se specifică următorul aspect - "Absolvenții SNG au obligația de a rămâne 5 ani în cadrul instituțiilor autorității judecătorești." La ce se referă mai exact acest lucru?
Mulțumesc mult!
andraaa02, utilizator
intrati pe site-ul scolii de grefier si acolo gasiti toate informatiile.
Doar informații vagi se găsesc acolo, nu mă prea ajută să mă lămuresc.

Corina89 a scris:

intrati pe site-ul scolii de grefier si acolo gasiti toate informatiile.